Reklama

Tursko. Z dziejów sanktuarium…

Opublikowano: 13 maja 2021 18:00
Autor: Przemysław Góralczyk

Tursko. Z dziejów sanktuarium…

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura „Zielone Światki” - to tradycyjny odpust ku czci Matki Bożej w sanktuarium w Tursku.

Reklama

Uroczystość jest pamiątką cudownego przybycia obrazu Maryi właśnie do tej miejscowości. W tym roku przypada 23 maja. Ale już tydzień wcześniej – w niedzielę 16 maja – w turskim sanktuarium będzie można posłuchać wykładu Stanisława Małyszki - „Z dziejów Sanktuarium Maryjnego w Tursku. Tradycje Zielonych Świątek”. Początek o godz. 18.00. Nie zabraknie również występu Kapeli Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Tursko”. Całość transmitowana będzie również online: FB.COM/GCK ZAMEK. Organizatorami są: gmina Gołuchów, Centrum Kultury Zamek, Sanktuarium Maryjne w Tursku, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca w Tursku oraz biblioteka Gołuchów. 

UWAGA! Organizatorzy planowali, że spotkanie transmitowane będzie również online: FB.COM/GCK ZAMEK. Jednak z uwagi na bardzo słaby Internet w Tursku, który uniemożliwia, komfortowy dla widza, przekaz obrazu i dźwięku, wykład zostanie nagrany i wyemitowany w ciągu kilku dni. 

Co się stało w 1764?

Podanie przekazywane z pokolenia na pokolenie, a spisane w końcu XVII wieku przez ks. Jana Nepomucyna Karpieńskiego – głosi niezwykłe wydarzenie, które miało mieć miejsce w 1764 roku. - W sobotę przed uroczystością „zielonych świątek”, w 9 dniu miesiąca czerwca, gdy w Polsce obradowano nad wyborem króla, ukazał się dziwny znak, mianowicie obraz przedstawiający z jednej strony Błogosławioną Bogarodzicę, z drugiej strony św. Michała Archanioła, a w środku mniejsze postacie św. Katarzyny, Dziewicy i Męczennicy oraz św. Barbary Dziewicy i Męczennicy – wszystko namalowane na papierze  – zanotowano w broszurze wydanej przez parafię w Tursku. Obraz ten znajdować miał się w chłopskiej chacie Jana Biadały, mieszkańca wsi Lenartowice. – W ową sobotę wigilijną „zielonych świąt” - wyniesiono obraz z chaty i dla wysuszenia położono na chruście stanowiącym opłotowanie. W pewnym momencie obraz poruszony jakby siłą - uniósł się ku górze i następnie na oczach wielu świadków podążył w prostym kierunku ponad lasami do wsi Tursko. Tutaj w dziwny sposób osiadł na miejscu piaszczystym, gdzie teraz stoi figura Matki Bożej otoczona murem tzw. Ogrójec – odnotowano w broszurce. I właśnie to zdarzenie spowodowało zdumiewający napływ wiernych kościoła katolickiego do miejscowej świątyni. 

Koronacja w 1967

Od tego czasu, nieprzerwanie, co roku wierni gromadzą się przed obrazem, koronowanym przez prymasa Stefana Wyszyńskiego w 1967 roku. Warto nadmienić, że dawniej przybywający do Turska zabierali ze sobą piasek z miejsca, w którym „zatrzymał” się cudowny obraz. Przykładano go do chorych miejsc i przechowywano jako relikwię. Kroniki parafialne odnotowują, że wiara w cudowne działanie piasku z Turska była tak wielka, że powstawały doły od jego wybierania. Już dwa lata po przybyciu do Turska obrazu, w miejscu tym ustawiono cokół z figurą Madonny z Dzieciątkiem. Obecnie pielgrzymi modląc się w tym miejscu dotykają ręką piasku i czynią znak krzyża. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 9 dni temu | ocena +0 / -0

    Eugen

    I tu jest błąd w artykule ,bo koronacja obrazu odbyła się nie w 67 r. a w roku 1968 i to chyba był 1 wrzesień-niedziela.